Czym jest NORDIC WALKING ??

Czym jest NORDIC WALKING ??

 

Nordic walking jest to bardzo dobra forma aktywności dla każdego, która polega na szybkim marszu ze specjalnymi do tego rodzaju kijkami.

 

Trochę HISTORII :)

Ten rodzaj sportu został wymyślony przez Finów w latach dwudziestych XX wieku i początkowo był przeznaczony dla biegaczy narciarskich jako rodzaj całorocznego treningu.

W 1991 roku Marko Kantaneva nauczyciel wychowania fizycznego, zaczoł prowadzić zajęcia z kijami ze swoimi uczniami. Spostrzegł, iż bardzo są zadowoleni z tej aktywności, więc postanowił notować swoje spostrzeżenia, a po kilku latach i przeprowadzonych badaniach stworzył koncepcję tego sportu.

W 1997 roku po opublikowaniu jego tekstu pod tytułem w języku fińskim Sauvakävely, tzn. w tłumaczeniu na polski ,,chodzenie z kijami",  zrobiło się bardzo głośno o tej przyjemnej formie aktywności na całym świecie. Marko Kataneva zaczął ją nazywać jako Nordic Walking. Obecnie jest to bardzo popularna dyscyplina sportowa w każdym wieku, w której rozgrywane są zawody rangi mistrzowskiej w Polsce oraz Puchar Świata.